З 24 лютого на ринку оренди нерухомості — переворот. Чемпіон у подорожчанні — Закарпатська область, Київщина демонструє падіння цін.
Одещина опинилась у «мінусі» щодо вартості оренди житла вперше за десятки років. Їй на противагу має «плюс» Закарпаття. Так на цінах відбилась одна з головних вимог, на яку раніше в Україні ніхто не звертав особливої уваги — безпека проживання в регіоні.
Найбільше подорожчання оренди житла у травні 2022 року зафіксовано у Закарпатській області — на 225% у порівнянні з жовтнем 2021 року, а от на Одещині спостерігається падіння цін на 21%, з’ясували в агенції ЛУН.
Триває «цінопад» і у Київській області — на 11%, в Херсонській — на 8% та в Миколаївській області — на 5%.
У застосунку Bird видно, що загальна кількість шукачів житла нині становить половину від довоєнного. Наприклад, у Києві кількість оголошень про здачу зросла з 4 тисяч у середині лютого до 12 тисяч у середині травня. За даними агентства нерухомості «Благовіст», з початку війни вартість оренди квартир у столиці знизилася на 30-40% у дорогому сегменті й на 20-25% — у низькому. Тобто попит зростає набагато повільніше за пропозицію.
Якщо проаналізувати дані агенцій нерухомості, то одразу впадає в око, що рік тому мінімальна вартість оренди двокімнатної квартири становила 6,2 тисячі грн, зараз — 4,5 тисячі грн. Мінімальна вартість оренди трикімнатної квартири за рік опустилася із 7,4 тисячі грн до 6 тисяч грн.
За даними Bird, медіанна ціна (не враховує найнижчі та найвищі пропозиції) однокімнатної квартири в Києві знизилася з 13 тисяч грн до 8 тисяч грн, двокімнатної — з 21,6 тисячі грн до 14 тисяч грн, трикімнатної — із 46,1 тисячі грн до 29 тисяч грн.
Мер Києва Віталій Кличко повідомляв, що зі столиці через війну у перші тижні виїхало 2 млн мешканців. А вже в середині квітня, коли запустили метро для повноцінних перевезень — у місті знов проживало понад 2 млн містян.
У травні ситуація почала вирівнюватись. До столиці повертається або переселяється більше людей. У пріоритеті в орендарів квартири вартістю 10-15 тисяч гривень. Це ті, які раніше коштували 20-25 тисяч гривень.
Що ж до ситуації в інших регіонах, то на третю декаду травня вона наступна.
«Найбільше підскочили ціни в доларах за квадратний метр на оренду житла в західних областях України. У лідерах Закарпаття. З ним йдуть Чернівецька (+156%) та Івано-Франківська (+128%) області. П’ятірку замикає Львівщина (+96%)», — зазначає ЛУН.
Подорожчання спостерігається також в окремих центральних та східних областях. Так, Черкащина у вартості додала 88%, Запорізька область 41%, Дніпропетровська 34%.
ЛУН зазначає, що дані недоступні у Луганській, Донецькій областях та Автономній Республіці Крим. Показники травня 2022 року порівнювалися із даними за жовтень 2021 року.