Успішне місто

Прогулянка Байковим кладовищем

Старовинний та найвідоміший київський некрополь. Місце, де панує спокій та трагічність. Естетика згасання та занепаду особливо відчувається восени, коли мармурові надгробки та хрести проглядають крізь оголені гілки дерев.

Байкове кладовище — пам’ятка історії та архітектури. Йому майже 200 років. Цвинтар став першим у Києві, де ховали представників усіх конфесій та віросповідань. Територія поділена на дві частини — Стару й Нову, а також на секції: лютеранську, православну, католицьку.

На Байковому знаходиться, мабуть, найбільший пантеон визначних українців, які знайшли тут свій останній притулок. Галерея імен, що знайомі нам зі шкільних хрестоматій та підручників історії.

По території кладовища розкинуті декілька десятків старовинних усипальниць та склепів. Відомості про більшість з них втрачені, але деякі мають настільки впізнаваний стиль, що питань з авторством майже не виникає.

Ви точно впізнаєте почерк Владислава Городецького. Ось склеп, схожий за архітектурою на Караїмська кенасу, що на Ярвалу, а в іншому вгадується Миколаївський костьол. Ще одна з найкрасивіших споруд Байкового, вежоподібний «Мавзолей N», теж приписується Городецькому.

На жаль, сьогодні багато склепів напівзруйновані та занедбані. Хоча навіть у такому стані вони вражають своєю похмурою величчю та досконалістю.

Щоб відчути особливу естетику блукання кладовищем, вузькими проходами поміж надгробків, спробуйте наступний маршрут. Коли будете проходити центральною алеєю, перед церквою зверніть праворуч і далі, обходячи її з тильного боку, ви побачите декілька склепів. Поміж ними заховано старі сходи, що виведуть вас до вже згаданого — «Мавзолею N». Поряд два янголи на високих пілонах скорботно чатують вхід до усипальниці.

📍 Як знайти: вул. Байкова, 6

По матерілам: captainkyiv