У 2022 р. український народ відзначає 300-річчя від дня народження видатного філософа, поета і педагога Григорія Савича Сковороди. Нещодавно російські війська знищили музей у с. Сковородинівка на Харківщині, де Григорій Савич провів останні дні свого життя і де був похований. Однак багато років мандрівний філософ перебував у Харкові, ще 50 років тому на одній з вулиць міста стояла хата, де, за народними переказами, жив Григорій Савич.
Ще, з’явилась пропозиція, щоб вулицю Пушкінську назвати на честь Сковороди, або провулок Короленка, але все це ще на стадії обговорення.
Про те, що Григорій Сковорода жив у простій хаті-мазанці на Чистоклітівській вулиці (сучасний Холодногірській р-н Харкова) було відомо дослідникам ще з 1950-х рр. Для того, щоб підтвердити цей факт з точки зору архітектурної експертизи, у серпні 1958 р. була створена спеціальна комісія на чолі із головним архітектором міста Петром Шпарою. На той момент хата була на стільки стара, що її стіни вросли в землю, однак у ній тоді ще мешкала родина Шевцових. Члени експертної комісії докладно оглянули хату і зробили висновок, що вона була побудована не пізніше середини 18 ст., саме у той час, коли Григорій Сковорода знаходився у Харкові, про що був складений відповідний акт.

У 1960-х роках хату Сковороди з Чистоклітівської вулиці у Харкові планувалося перевезти аж до Переяслава, у музей народної архітектури під відкритим небом. Для цього до Харкова навіть приїжджав директор музею зі спеціальною вантажною машиною, але завдяки завідуючій кафедри історії української літератури Харківського державного університету Анастасії Ніженець, хата Григорія Сковороди залишилася у Харкові, хоч на той момент споруда вже була в аварійному стані.

Після цього на вул. Чистоклітівській і сусідній вул. Сковородинівській планувалося створити своєрідний музей під відкритим небом, де можна було б побачити, Харків за часів Сковороди. Тоді відбулося навіть обговорення цього проекту у міській раді, на якому планувалося реалізувати задум у 1972 р., до 250-річчя від дня народження Григорія Сковороди.
Родина Шевцових, що жила в хаті, не чекала допомоги від міської влади, тому люди самотужки створили своєрідний музей Григорія Савича, а у вихідні дні вони навіть виставляли портрет Сковороди біля криниці, що знаходилася неподалік. За народними переказами, джерело також збереглося із часів, коли у Харкові жив Григорій Сковорода.

Однак у 1972 р., коли відзначали 250-річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди сталося те, чого ніхто не очікував. Родині Шевцових було надано квартиру, тому вони виїхали зі старої хати. Через певний час до хати-мазанки на Чистоклітівській вулиці приїхала міліцейська машина із 15 арештантами за дрібне хуліганство, яким було наказано розібрати стару хату. Завідувачка кафедрою історії української літератури Харківського державного університету Анастасія Ніженець намагалася дізнатись, хто дав такий варварський наказ, але винних так і не вдалося виявити.
Слід зазначити, що сучасні дослідники історії Харкова не знайшли в архівах документальних підтверджень народних переказів про те, що Григорій Сковорода жив саме у тій старій хаті на Чистоклітівській вулиці. Як би там не було, однак прикро, що до нашого часу цю будівлю не зберегли, оскільки для багатьох поколінь вона була б, хоч і легендарним, але справжнім туристичним магнітом у Харкові і сприяла б ще більшій популяризації спадщини Григорія Савича Сковороди.
Автор матеріалу Богдан Івченко


Музей Сковороди після обстрілу
