Харківський історичний музей ім. М.Ф. Сумцова у січні 2020 року відзначає 100-річчя від дня свого заснування.
Музей веде своє літочислення із січня 1920 р., оскільки саме тоді, за ініціативи відомого вченого Миколи Федоровича Сумцова в Харкові був створений Музей Слобідської України. Спочатку цей заклад розташовувався не там, де ми звикли його бачити нині. Будівля музею з 1920 по 1944 рр. знаходилася на Сергіївському майдані, і туди можна було потрапити прямо зі сходів Університетської гірки, однак цей будинок, на жаль, не зберігся до нашого часу. Під час запеклих боїв із військами Третього Рейху в 1943 р., музейна будівля зазнала великих пошкоджень, а її залишки після війни були розібрані.

З 1944 по 1998 рр. Харківський історичний музей знаходився на території колишнього Покровського монастиря по вул. Університетській, у двох будинках за номерами 8 і 10. Ці будівлі збереглися донині, однак після 1998 р. вони знову були повернуті монастирю. Ми розміщуємо на сторінках цієї газети старі знімки, на яких можна побачити, як виглядали вищезазначені монастирські будинки, коли там знаходився історичний музей.
Після 1998 р., музей було перенесено в будівлю колишнього міського ломбарду по тій же Університетській вулиці за №5, де він знаходиться і сьогодні. Справжньою подією для харків’ян стала прибудова скляного корпусу до музею в 2012 р., коли майдан Конституції був реконструйований з нагоди проведення у місті Чемпіонату Європи з футболу. Новий скляний дизайн фасаду музею одразу привернув увагу харків’ян і гостей міста, що пожвавило інтерес до історичного музею.

Основне завдання будь-якого музею – це збереження культурних цінностей та презентація їх відвідувачам. У фондах Харківського історичного музею ім. М.Ф. Сумцова зберігається понад 300 тис. різноманітних історичних артефактів, з них 30 тис. виставлені для огляду відвідувачами.
Деякі музейні експонати можна не тільки цілодобово оглядати, а й навіть торкати, оскільки біля будівлі музею є майданчик з оригінальними експонатами у відкритому доступі. Там представлені: 4 кам’яні статуї, створені у 12 ст. половцями (давній народ, що проживав на території Слобожанщини); гармати 18 ст., які мали боронити в ті часи Харків від нападників; англійський танк Марк-V, виготовлений у часи Першої світової війни 1914–1918 рр., який потім був переданий до Білої армії генерала Денікіна, що воювала проти Червоної армії більшовиків Леніна; 3 гармати часів Другої світової війни, а також знаменитий танк Т-34-85, який своїм ходом, під управлінням механіка-водія, прибув на подвір’я музею в 1989 р. і був переданий до Харківського історичного музею.

Мало хто знає, що у колекції Харківського історичного музею знаходився ще й справжній німецький танк «Пантера», який, на жаль, у 1951 р. був визнаний таким, що не має історичної цінності, і відправлений на металобрухт, хоча зараз ми розуміємо, що він міг би стати однією з родзинок нинішньої колекції музею. Пам’ять про цей танк зберігають лише старі світлини, на яких його можна помітити на подвір’ї музею.
Головна експозиція Харківського історичного музею знаходиться у приміщенні музею, тут дотримуються суворих правил збереження, тому торкатися або гратися з експонатами заборонено.

Цікаві експонати історичного музею представлені на виставці з археології. Тут можна побачити кістки мамонта льодовикового періоду, серед яких бивень, що, ймовірно, потрапив до музею 1928 р., коли залишки цієї тварини були знайдені під час риття котловану для спорудження будинку Державної промисловості (Держпрому).
В експозиції, присвяченій козацькій історії, безперечно, приверне увагу унікальний гетьманський прапор, який у 1689 р. був вручений московським царем знаменитому гетьманові Івану Мазепі (це саме той гетьман, який зображений на 10 гривневій купюрі). Цей прапор унікальний тим, що це єдиний справжній гетьманський прапор, який знаходиться в Україні й виставлений на огляд для відвідувачів.

Унікальною козацькою святинею є шабля останнього кошового отамана задунайських козаків Йосипа Гладкого, яка зберігається в Харкові. Задунайська Січ сформувалася з козаків-біженців на території Османської Імперії (Туреччина) в 1775 р., після зруйнування Запорозької Січі. Цю шаблю Йосипу Гладкому подарував турецький султан, а нині вона виставлена в Харківському історичному музеї.
Серед експонатів 19 ст. дуже цікаву історію має картина, на якій, в образі Діви Марії, зображено театральну зірку тих часів Євлалію Кадміну, що грала у Харківському драматичному театрі (нині театр ім. Т.Г. Шевченка). Саме на сцені цього театру вона, випивши отруту, прямо під час вистави покінчила життя самогубством через нещасливе кохання.

Більшість харків’ян знають про меморіальний комплекс «Висота Маршала Конєва», що знаходиться у селищі Солоницівка, неподалік Харкова, але мало кому відомо, що саме в Харківському історичному музеї зберігається оригінальна уніформа знаменитого маршала Івана Конєва, який в 1943 р. командував Степовим фронтом, що звільняв Харків і Харківщину він нацистських окупантів.

Особливу увагу відвідувачів привертає дуже цікавий мотоцикл – CZ 150 C, виготовлений у Чехословаччині в 1950 р. Така модель мотоцикла не постачалася у Радянський Союз, однак в історичному музеї вона є. Справа в тім, що в 1950 р. до Радянського Союзу прибула делегація із Чехословаччини для отримання досвіду організації колгоспів у сільському господарстві. Представників цієї делегації направили в один із колгоспів Харківської обл., очолюваний Давидом Нерівним, саме йому чехословацькі гості і подарували мотоцикл CZ 150 C. Голова харківського колгоспу їздив на ньому всього один рік, а потім подарував мотоцикл Харківському історичному музею, таким чином цей засіб пересування став експонатом.

Музей – це не тільки експонати, а й люди, які у ньому працювали і працюють нині. Засновником музею є відомий вчений Микола Федорович Сумцов, що створив музей у 1920 р. і очолював його до своєї смерті в 1922 р. Саме тому у 2015 р. Харківському історичному музею було присвоєне ім’я М.Ф. Сумцова. Справжнім рекордсменом серед співробітників музею можна вважати Миколу Антоновича Воєводіна, який почав працювати у музеї ще з кінця 1930-тих років., а з 1948 по 1983 рр. був його директором. Зараз у музеї працюють люди, які щиро радіють усім відвідувачам, і роблять усе можливе, щоб вони могли цікаво і з користю провести свій вільний час в експозиції. Запрошуємо усіх до Харківського історичного музею щодня з 9:30 до 17:00, крім понеділка.

Автор: Богдан Івченко