Успішне місто

Експорт російської сталі в наступному році залишиться на рівні 2022-го – прогноз

Виробництво сталі в РФ у 2022-му знизиться на 6-8% р./р.

За прогнозами російського Мінпромторгу, виробництво сталі в Росії у 2022 році скоротиться на 6-8% р./р. Водночас очікується, що обсяги експорту в  наступному році залишаться на рівні 2022-го. Про це заявив російським ЗМІ заступник міністра промисловості і торгівлі РФ Віктор Євтухов.

За його словами, російський експорт металургійної продукції не потребує держпідтримки, оскільки відбулася диверсифікація як на внутрішньому ринку, так і в експортних напрямках. Сталеливарні підприємства Росії також переорієнтуються з «недружніх країн» на внутрішній ринок.

Крім того, на затвердження уряду представлена нова російська сталеливарна стратегія до 2030-го,  Імовірно, документ буде затверджений у 2023-му, але, можливо, це станеться до кінця поточного року.

Водночас аналітики інвестиційного банку BCS Global Markets (BCS GM) раніше заявили, що експорт сталі та залізної руди невигідний майже для всіх російських металургійних компаній. Окрім санкцій, на рентабельність експорту сталевої продукції та сировини впливають дорога логістика та зміцнення рубля. Позитивну  експортну маржу демонструє лише НЛМК завдяки продовженню поставок сталевих напівфабрикатів на європейський ринок.

«У ЄС зараз діють санкції щодо готового прокату з Росії. Ця продукція підпадає під дію квот, і тому за рахунок їх перерозподілу між іншими країнами імпорт з Росії вдалося припинити. Водночас російські металургійні компанії продовжують вільно постачати в ЄС сталеві напівфабрикати, чавун, залізорудну сировину. Якщо імпорт напівфабрикатів планується обмежити поступово, до повної заборони в рамках санкцій, то стосовно чавуну і залізної руди аналогічних планів немає. Більше того, ми бачимо, що санкції, що накладаються на окремі компанії, не є ефективними. Зокрема, «Металлоинвест», проти власника якого Євросоюз запровадив санкції, продовжує експортувати свою продукцію до європейських країн», – відзначив аналітик GMK Center Андрій Глущенко.

Також зауважувалося, що найбільші російські металургійні компанії припинили публікувати проміжні фінрезультати, і невідомо, чи будуть оприлюднені підсумкові результати 2022 року.

Нагадаємо, що Всесвітня асоціація виробників сталі WorldSteel зазначала, що на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну очікувалося, що в Росії попит на сталь у 2022-му скоротиться на 20% у порівнянні з попереднім роком. Проте високі ціни на нафту та заходи держпідтримки будівництва змусили покращити прогноз – зараз ідеться про те, що за підсумками року попит на сталь в РФ знизиться на 6%, проте у 2023-му впаде на 10%, оскільки посиляться санкції.