Успішне місто

Чому світло у Харкові можуть вимикати не за графіком. Пояснює обленерго

Компанія “Харківобленерго” опублікувала відповіді на найпоширеніші запитання споживачів про відключення світла у Харкові та області. Чому світло можуть вимикати не за графіком, чому світла може не бути не чотири години, а більше, а також про те, чому в сусідніх будинках може бути світло під час відключень — роз’яснення енергетиків.

Для чого запроваджуються графіки відключень електроенергії?

Через російські обстріли критичної інфраструктури Об’єднана енергетична система зіткнулася як мінімум з двома серйозними проблемами:

  • розбалансуванням мережі внаслідок пошкодження енергетичного обладнання;
  • недостатньою генерацією електричної енергії.

Відключення потрібні для стабілізації енергосистеми України. Для того, щоб уникнути спрацювання автоматики внаслідок перевантаження чи провести ремонтні роботи на високовольтних лініях та підстанціях, вводяться графіки аварійних або погодинних відключень.

Різниця між ГАВ та ГПВ

  • ГАВ — це графік аварійних відключень. Коли диспетчер НЕК “Укренерго” бачить, що споживання буде перевищувати можливості наявної генерації або мережі, він дає команду операторам обленерго застосувати графік аварійних відключень та доводить їм обсяг обмежень у мегаватах

Це не графік планових робіт, тому у ньому немає годин початку та завершення відключення. Це перелік електричних адрес (вузлів електромереж), до яких можуть бути застосовані відключення

Графік запроваджується протягом 15 хвилин після отримання розпорядження “Укренерго”.

  • ГПВ – це графік погодинних відключень. Його ввели 31 жовтня 2022 року задля стабілізації роботи енергосистеми. Графік враховує почерговість відключень споживачів та потребу збереження розподілу електричної енергії об’єктам критичної інфраструктури. Проте порядок введення черг може коригуватися згідно з вказівкою диспетчера НЕК “Укренерго”.

Інформація про приналежність населених пунктів, вулиць до черг графіку погодинних відключень, застосування черг із зазначенням годин доби та причин введення може змінюватися.

Чому світло можуть вимикати не на 4 години, а більше?

Рішення щодо заживлення споживачів приймає НЕК “Укренерго”. Тільки після отримання команди від регіонального диспетчера НЕК “Укренерго” фахівці АТ “Харківобленерго” можуть відновити розподіл електричної енергії.

Якщо відключення тривало більше, ніж очікувалося, це свідчить про те, що дефіцит електричної енергії зберігався

“Харківобленерго” зазначає, що диспетчер НЕК “Укренерго” не бачить конкретних споживачів чи якісь заклади або установи на екрані монітора. Він бачить обсяг споживання у мегаватах по країні або у конкретному регіоні. Якщо потрібно стабілізувати мережу, про це рішення повідомляють обленерго, і відбувається відключення.

Чому мій будинок відключають третій день поспіль, а у сусідньому є світло?

Різні будинки та навіть під’їзди одного будинку можуть бути заживлені від різних ліній електропередачі. Диспетчери орієнтуються не на конкретні будинки, а стежать за перевищенням споживання на кожній мережі. Енергетики чергують лінії для вимкнення, але якщо якісь будинки не вимикаються зовсім, то це свідчить про наявність об`єктів критичної інфраструктури на лінії, що живить ці будинки. До прикладу: лікарня, водоканал, школа, стратегічний об’єкт тощо.

“Харківобленерго” просить харків’ян із розумінням поставитися до аварійних та погодинних відключень. Енергетики просять людей максимально економити електричну енергію у пікові години навантаження: з 07:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00.